Jak získat EIN?

Jak získat EIN

Podnikání v USA není na začátku žádná věda, založit firmu je snadné, nemusíte nikam jezdit a vše uděláte z pohodlí domova, jak popisuji v tomto článku. Ale když se budeme bavit o podnikání na Amazonu, dříve, nebo později budete potřebovat i své vlastní daňové číslo – EIN.

Podle nejnovějších informací můžete rozjet vlastní podnikání na Amazonu v některých kategoriích i bez něj, ale od určitého obratu (řádově do USD 10 000) vám začne Amazon zadržovat 30% z obratu. Aby tyto peníze uvolnil, budete muset vyplnit informace o formě zdanění.

V tomto článku nebudeme rozebírat, jak je možné to udělat s českou firmou, protože může dojít k problémům, jako je dvojí zdanění. Vždy je lepší mít LLC (americké s.r.o.), ve kterém ručíte do výše jeho kapitálu. A ještě lepší zprávou je, že nutný kapitál, pro založení LLC, je v Nevadě nula dolarů.

Teď už se dostáváme k samotnému návodu. Jak tedy získat EIN, aby mi Amazon nezadržoval zisky a já mohl rychleji rozvíjet své podnikání na Amazonu, nebo obecně v USA? Je to jednodušší, než si myslíte.

Jak získat EIN

První věc, kterou je třeba si pořídit je fax. Ale nemusíte obvolávat známé, ani hledat po obchodech, stačí se zaregistrovat do služby Myfax, která je na 30 dnů zdarma. Služba vám zajistí vaše vlastní faxové číslo a umožní vám odesílat i přijímat faxy pomocí vašeho emailu. Registrace je snadná a rychlá.

Jakmile dostanete své vlastní faxové číslo, začíná ta správná zábava. Budete potřebovat vyplnit SS-4 form, který si můžete stáhnout zde. Nenechte se ošálit tím, že jde vyplnit rovnou v prohlížeči, já to tak udělal, a když jsem si ho pak stáhl, byl prázdný, takže si ušetřete nervy a stáhněte si ho rovnou.

Stáhnout SS4 form

A teď menší pauza. Přemýšlel jsem dlouho, jak vás správně navést, aby to bylo co nejsrozumitelnější a nejjednodušší. V současné době, jsou totiž dva způsoby, jak EIN získat (je jich víc, ale o dvou se reálně bavíme). První je odzkoušený, jednodušší, ale podle informací, které máme, daňově nevýhodný. Druhý je neodzkoušený, složitější, ale podle informací, které máme, daňově výhodnější. Doufám, že nejste už teď úplně zmatení :o).

Oba způsoby vám popíšu a i k výhodnějšímu, komplikovanějšímu způsobu, vám dám užitečné tipy. Nebudu vám říkat, který si máte vybrat, ale sám bych šel do toho druhého. Teď si je pojďme oba popsat.

Jak získat EIN a danit jako partnership

První způsob je, že si zažádáte o EIN jako partnership. To znamená, že nemusíte vyplňovat žádné další dokumenty a začnete vše řešit až po prvním roce podnikání. Zdanění by mělo být pro zahraniční podnikatele 35%, ale pokud plánujete vše reinvestovat, tak byste si s ním nemuseli tolik lámat hlavu a po prvním roce podnikání vše prokonzultovat s daňovým poradcem. Předvyplněný SS-4 form pro partnership si můžete stáhnout níže.

Stáhnout předvyplněný SS-4 form pro partnership

Jak získat EIN a danit jako corporation

Druhou možností je vyplnit SS-4 form a zaškrnout formu zdanění jako corporation. Výhodou je, že budete danit jen 15% ze zisku do USD 50 000. Pokud tuto formu zvolíte, musíte k tomu v dokumentu napsat, jaký další formulář o formě zdanění vyplníte. Podle tipů z internetu doporučuji form 8832, ke kterému vám řeknu pár informací hned po odkazu na předvyplněný SS-4 form.

Stáhnout předvyplněný SS-4 form pro corporation

Form 8832 je formulář, který upřesňuje, jakou formu zdanění pro svoji firmu chcete. Více se vysvětluje v tomto videu. Současně jsem našel i video-návod, jak tento formulář vyplnit. Přesto bych vám doporučil, abyste vyplnění tohoto dokumentu konzultovali s daňovým poradcem ze státu, ve kterém jste si založili firmu. Tento formulář můžete totiž vyplnit jen jednou za určitý čas a chyba vás může později přijít draho.

Ještě malá technická poznámka, jediné, co mi do SS-4 nešlo vyplnit, je váš podpis a datum (měsíc, den, rok), proto přikládám obrázek, abyste věděli, kde přesně dokument podepsat.

Jak získat EIN

To by bylo ke dvěma způsobům vše a teď pojďme k tomu, co po vyplnění s formulářem udělat

Vyplněný formulář je třeba odeslat na faxové číslo, které najdete na úvodní straně SS-4 form (nemusíte ho hledat, níže máte předpřipravenou úvodní stránku faxu) a napsat, že chcete dokument s EIN odeslat zpět na faxové číslo od Myfaxu. Jinak vám ho budou posílat poštou a to všechno zdrží. Faxem celý proces zabere, z mých zkušeností, maximálně 5 dní, poštou týdny.

Abyste zajistili, že vám dokument pošlou zpět na faxové číslo, musíte ho uvést na úvodní stránku faxové zprávy. I úvodní stránku faxu s místem pro vaše faxové číslo jsem pro vás předpřipravil.

Stáhnout si ji můžete zde

Finální podoba dokumentu, který budete faxovat, by měla, s vašimi údaji, vypadat zhruba takto. BTW: Existují dvě faxová čísla, na které můžete žádost poslat. Záleží, zda máte sídlo v USA, či nikoliv – většina mít asi nebude, pro lepší orientaci mrkněte sem. Jo, a možná jste si všimli, že mám před číslem jedničku, to je předvolba, myslím si, že ji tam psát nemusíte, ale jistota je jistota :))

  1. Strana

Jak získat EIN

  1. Strana

Jak získat EIN

EIN vám poté přijde napsané na vaší žádosti do emailu přes Myfax.

Závěr

Nechci vám konkrétně říkat, jaká forma je nejlepší, protože druhý způsob nemám na vlastní kůži odzkoušený. Ale kdybych měl teď zakládat novou firmu, určitě volím druhou možnost. Pokud ji zvolíte i vy, napište mi prosím na Facebook, jestli vše proběhlo hladce, já do článku přidám vaši zkušenost i odkaz na váš web. Pomůžete tak dalším lidem, kteří budou řešit, jak získat EIN a danit jako korporace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *